Гіпофіз
Гіпофіз – керівний орган в ендокринній системі. Це маленька залоза, яка знаходиться у головному мозку, в середині черепу, і виробляє декілька гормонів, які у свою чергу регулюють роботу щитоподібної залози, надниркових і статевих залоз, процеси росту і обміну речовин. Гіпофіз входить у так звану «гіпоталамо-гіпофізарну» систему, адже керується гіпоталамусом і епіфізом, проте про останні структури і досі відомо дуже мало, тому обстеження і лікування зазвичай обмежується тільки гіпофізом.
Які гормони виробляє гіпофіз?
-
Гормон росту регулює процеси росту в організмі, а також синтез білку, стан м’язової системи. І його надлишок, і дефіцит дуже негативно впливають на організм. Гормон зросту визначають при підозрі на патологію зросту або акромегалію, він має виражені коливання упродовж доби, залежить від прийому їжі, фізичного навантаження. Зазвичай доповнюється (або навіть заміняється) визначенням інсуліноподібного фактору зросту 1 типу (ІФР-1). За необхідності – проводять стимуляційні тести.
-
Пролактин має величезне значення для стимуляції лактації, а також впливає на менструальний цикл, рівень статевих гормонів і поведінку. Частіше визначають при порушенні менструального циклу і статевої функції (зниження лібідо, безпліддя), а також змінах з боку молочних залоз у жінок і грудних залоз у чоловіків (поява виділень, гінекомастія, мастопатія). Незначне збільшення пролактину зазвичай викликано фізіологічними чинниками (фізичне навантаження, безсоння, статевий акт, стимуляція сосків, прийом деяких ліків (антидепресанти, препарати, що знижують кислотність шлунку)) і не потребує призначення лікування. Пухлину гіпофізу треба виключати, якщо рівень гормону підвищений більш ніж у 4-5 разів. Також однією з причин підвищення рівня пролактину є поява макропролактину (великих, але неактивних молекул)
-
Фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони (ФСГ і ЛГ) регулюють роботу яєчників, матки, яєчок. Мають тісний зв'язок із рівнем естрадіолу, прогестерону і тестостерону. Визначаються, коли є порушення менструального циклу, зниження тестостерону у чоловіків.
-
Тиреотропний гормон (ТТГ) регулює роботу щитоподібної залози. Має тісний зворотній зв’язок з функцією щитоподібної залози: збільшується у разі погіршення роботи щитоподібної залози (гіпотиреозі), зменшується, якщо щитоподібна залоза виробляє забагато гормонів, або якщо є ушкодження гіпофізу.
-
Адренокортикотропний гормон (АКТГ) регулює роботу надниркових залоз. Зростає при хворобі Кушинга, що викликана аденомою гіпофізу або за зниженої роботи надниркових залоз у випадку їх недостатності. Оцінюють завжди паралельно із визначенням кортизолу крові або сечі.
-
Також у задній долі гіпофізу накопичуються окситоцин і антидіуретичний гормон (АДГ). За недостатності останнього виникає нецукровий діабет, адже АДГ регулює водно-електролітний баланс в організмі. Зниження секреції АДГ зазвичай виникає після операції на гіпофізі чи головному мозку, після опромінення головного мозку, у випадках черепно-мозкових травм або пухлин головного мозку великого розміру. Окситоцин має найбільше значення під час пологів, адже стимулює скорочення матки, також впливає на поведінку.
Симптоми неправильної роботи гіпофізу
Симптоматика захворювань, що можуть бути викликані патологією гіпофізу, вкрай різноманітна. Це і патологія росту, і порушення менструального циклу і статевої функції, неправильна робота щитоподібної залози, виділення з молочних залоз. Тому здавати чи не здавати аналіз крові на гормони гіпофізу, коли саме і як здавати – вирішує лікар на підставі клінічної картини, скарг пацієнта, і анамнеза хвороби. Часто лікарі призначають ці аналізи, щоб зрозуміти що є причиною захворювання – гіпофіз чи інша ендокринна залоза.
Важливо: визначати гормони гіпофізу необхідно ОДНОЧАСНО з гормонами ендокринних залоз, які вони регулюють. Виключенням може бути тільки аналіз на тиреотропний гормон, який є скринінговим методом визначення функції щитоподібної залози. У більшості випадків визначення його достатньо.
Зазвичай гормони гіпофізу перевіряють у випадках, коли підозрюють неправильну роботу цього органу або коли виявлені структурні аномалії в гіпофізі (наприклад аденома, кіста, синдром «пустого турецького сідла»). Синдром «пустого турецького сідла» - це зменшення розмірів гіпофізу (теоретично може супроводжуватися зниженням функції гіпофізу).
Обстеження структури гіпофізу
Для обстеження гіпофізу використовують визначення рівнів гормонів, а також інструментальні методи. Важливо розуміти, що як і для інших залоз – структура і функціональний стан цього органу не завжди корелюють. Тобто можна знайти структурну аномалію (аденому, кісту, збільшення або зменшення гіпофізу), але працювати він буде добре. Можлива зворотна ситуація – гормони не в нормі, а структурних змін лікарі не знаходять.
Золотим стандартом обстеження гіпофізу в усьому світі зараз є МРТ (магнітно-резонансна томографія), яка в основному застосовується із контрастним посиленням. Рентгенографія і комп’ютерна томографія черепу не є достатньо інформативною для виявлення патології гіпофізу.
Як вибрати МРТ апарат?
Технології значно прогресують щороку , тому в ідеалі – апарат має бути не старшим за 7-10 років. Мінімальна потужність для гіпофізу має складати 1,5 Тесла. Отже апарати «відкритого типу», в яких пацієнт знаходиться просто на столі, а не у трубі – для обстеження гіпофізу зазвичай не підходять. Також важко розрізнити структуру цієї маленької залози (зазвичай до 1 см) без додаткового контрастування (внутрішньовенно вводять препарати типу гадолінію). Часто лише після нього можна побачити аденому, яка буде сильніше ніж решта залози накопичувати контраст.
Протипоказанням для проведення МРТ буде наявність сторонніх металевих предметів у черепі (зубні імпланти – до них не відносяться). Протипоказанням для проведення контрастування є виражена ниркова недостатність (обов’язково визначають рівень креатиніну крові перед дослідженням).
Під час МРТ можна виявити:
- аденому (доброякісне утворення, яке, залежно від розміру, поділяють на мікроаденоми – до 1 см, та макроаденоми більше 1 см у діаметрі)
- кісту (рідинне утворення, яке зазвичай не має клінічного значення, але потребує спостереження за її розмірами)
- нормальну структуру гіпофізу (це не завжди значить, що патології нема. Можливо варто використати більш потужний апарат МРТ та внутрішньовенне контрастування)
- збільшення всього гіпофізу (вкрай рідко, частіше як прояв системної патології)
- зменшення гіпофізу і синдром «пустого турецького сідла». Турецьке сідло – це кісткова структура, ямка черепу, де у нормі знаходиться гіпофіз. Синдром "пустого турецького сідла" це стан, коли мозкові оболонки або інші структури мозку, тиснуть на гіпофіз, зменшуючи його розмір. В малому відсотку випадків цей синдром може супроводжуватися зниженням синтезу гормону гіпофізу. Ще рідше – може викликати підвищення рівня пролактину.
Якщо виявлено структурну аномалію гіпофізарної зони, лікар-ендокринолог, спираючись на клінічну картину і наявну симптоматику, призначить обстеження декількох або всіх гормонів.
Хвороби, що пов’язані з патологією гіпофізу
Ураження гіпофізу можна поділити на 3 умовні групи:
-
Із гіперфункцією: пролактинома (гіперпролактінемія), акромегалія, гігантизм, тиреотропінома
-
Із гіпофункцією: гіпогонадотропний гіпогонадизм, нанізм, гіпотиреоз (центральний, вторинний), надниркова недостатність центрального генезу
-
Із нормальною функцією: структурні аномалії – аденома, що не секретує гормонів (інцеденталома), кіста, синдром «пустого турецького сідла
Лікування
Лікування захворювань гіпофізу залежить від виявленної гормональної патології, а у разі виявлення пухлин – від їх розмірів і можливих уражень сусідніх структур. Деякі хвороби, наприклад пролактинома (аденома гіпофізу, що секретує пролактин), чудово лікуються таблетованими препаратами, інші (наприклад, аденоми, що секретують АКТГ або гормон росту) – потребують хірургічного лікування і можливого опромінення даної зони. В Києві і Україні ендокринологи, нейрохірурги та променеві терапевти мають великий досвід лікування таких захворювань.
Структурні аномалії гіпофізу потребують тривалого спостереження (МРТ з певною періодичностю, зазвичай один раз на рік). Якщо нема порушення синтезу гормонів, порушеннь з боку органу зору та інших неврологічних симптомів, то специфічне лікування не проводиться. Рішення про призначення лікування та частоту обстеження приймаютю ендокринолог та нейрохірург.
Ознайомитися з нюансами окремих хвороб, ви можете в рубриці «Захворювання» на нашому сайті.
Лікарі консультаційного центру "Ендокринологія від Черенько" допоможуть вам у діагностиці та лікування захворювань гіпофізу. Дзвоніть нам за телефонами +380964352400 +380664632400 або записуйтесь на консультацію ендокринолога онлайн