Ендокринна система

Ми спеціалізуємося на діагностиці та лікуванні ендокринних захворювань та пропонуємо Вам експертний рівень допомоги.

 
Гіпофіз – керівний орган в ендокринній системі, маленька залоза, яка знаходиться у головному мозку і виробляє декілька гормонів, які у свою чергу регулюють роботу щитоподібної залози, наднирникових і статевих залоз, процеси росту і обміну речовин. 

Симптоми

Зазвичай гормони гіпофізу перевіряють у випадках, коли виявлене об’ємне утворення гіпофізу або навпаки – синдром «пустого турецького сідла». Симптоматика захворювань, що можуть бути викликані патологією гіпофізу вкрай різноманітна. Це і патологія росту, і порушення менструального циклу і статевої функції. Часто лікарі призначають ці гормони, щоб виявити основну причину хвороби – гіпофіз чи інша ендокринна залоза.
Гіпофіз
 

Які гормони виробляє гіпофіз?

 

  • Гормон росту: його визначають при підозрі на патологію зросту або акромегалію, має виражені коливання упродовж доби, залежить від прийому їжі, фізичного навантаження. Зазвичай доповнюється (або навіть заміняється) визначенням інсуліноподібного фактору зросту 1 типу (ІФР-1).
  • Пролактин: частіше визначають при порушенні менструального циклу і статевої функції (зниження лібідо, безпліддя), а також змінах з боку молочних залоз у жінок і грудних залоз у чоловіків (поява виділень, гінекомастія, мастопатія). Незначне збільшення пролактину зазвичай викликано фізіологічними чинниками (фізичне навантаження, безсоння, статевий акт, стимуляція сосків, прийом деяких ліків (антидепресанти, препарати, що знижують кислотність шлунку) і не потребує призначення лікування. Пухлину гіпофізу треба виключати, якщо рівень гормону підвищений більш ніж у 5 разів. Також однією з причин підвищення рівня пролактину є поява макропролактину (великих, але неактивних молекул).
  • Фолікулостимулюючий і лютеінізуючий гормони (ЛГ і ФСГ) регулюють роботу яєчників, матки, яєчок. Мають тісний зв'язок із рівнем естрадіолу, прогестерону і тестостерону.
  • Тиреотропний гормон (ТТГ) регулює роботу щитоподібної залози. Збільшується у разі погіршення роботи щитоподібної залози
  • Адренокортикотропний гормон (АКТГ) регулює роботу наднирникових залоз. Зростає при хворобі Кушинга, що викликана аденомою гіпофізу або за зниженої роботи наднирникових залоз у випадку їх недостатності.
  • Також у задній долі гіпофізу накопичуються окситоцин і антидіуретичний гормон (АДГ). За недостатності останнього виникає нецукровий діабет, адже АДГ регулює водно-електролітний баланс в організмі. Зниження секреції АДГ зазвичай виникає після операції на гіпофізі чи головному мозку, після опромінення головного мозку, у випадках черепно-мозкових травм або пухлин головного мозку великого розміру.   
 

Дослідження

Анатомічно у випадках виконання МРТ головного мозку (менш показово – рентгенограми черепу і комп’ютерна томографія черепу) можуть виявлятися об’ємні утворення (частіше аденоми) гіпофізу або навпаки зменшення гіпофізу і синдром «пустого турецького сідла».
 
Турецьке сідло – це кісткова структура, ямка черепу, де у нормі знаходиться гіпофіз. Така назва виникла давно, ще до використання МРТ діагностики, коли виконувалася виключно рентгенографія черепу. Зазвичай такі зміни супроводжувалися недостатністю гормонів гіпофізу. На сьогодні, термін «пустого турецького сідла» втратив своє значення, адже не несе додаткової інформації. Після випадкового виявлення структурних аномалій гіпофізарної зони лікар-ендокринолог, спираючись на клінічну картину і наявну симптоматику, призначить обстеження декількох гормонів (адже визначення всіх буде занадто вартісним).
 
Лікування захворювань гіпофізу залежить від наявної гормональної патології, а у разі виявлення пухлин – від їх розмірів і можливих уражень сусідніх структур. Деякі хвороби, наприклад пролактинома (аденома гіпофізу, що секретує пролактин) чудово лікуються таблетованими препаратами, інші (наприклад, аденоми, що секретують АКТГ або гормон росту) – потребують хірургічного лікування і можливого опромінення даної зони.