Ендокринна система

Ми спеціалізуємося на діагностиці та лікуванні ендокринних захворювань та пропонуємо Вам експертний рівень допомоги.

 

Ці два невеличкі органи знаходяться над нирками (тому мають таку назву), проте функціонально не мають нічого спільного. Вони виробляють вкрай важливі гормони (адреналін, норадреналін, кортикостироїди, андрогени), які регулюють в організмі рівень артеріального тиску і водно-сольовий баланс, обмін речовин і впливають на статеві функції і вторинні статеві ознаки.

Паращитоподібна залоза

Симптоми

Коли лікар може запідозрити хворобу надниркових залоз? 

 • У випадках важкої артеріальної гіпертензії (високі цифри артеріального тиску, погана компенсація на тлі трьох і більше гіпотензивних препаратів, у випадках ускладнень – інсульти, інфаркти, аритмії);
 • у випадках кризової гіпертонії;
 • у разі виявленого низького рівня калію крові або підозрі на це (судоми, м’язова слабкість, відчуття «повзання мурашок»);
 • у разі випадкового виявлення пухлинних утворень у проекції надниркових залоз за результатами комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії або ультразвукового дослідження;
 • якщо у ваших родичів є захворювання надниркових залоз;
 • якщо ви різко набрали вагу, з’явилися полоси розтягнення, надлишковий ріст волосся, витончення шкіри;

Дослідження

Враховуючи те, що надниркові залози виробляють декілька гормонів, а їх робота контролюється гіпофізом, то перевіряти всі гормони є не зовсім коректно і дуже дорого. Отже лікар спеціаліст залежно від клінічної ситуації обирає певні дослідження, які мають виконуватися за строго визначених умов. 

Які ж аналізи Ви можете зробити перед першим візитом до лікаря ендокринолога?

 • Нічний дексаметазоновий тест: о 23.00 треба прийняти 2 таблетки дексаметазону по 0,5 мг (сумарно 1 мг), а вранці о 8.00-9.00 необхідно здати кров із вени на рівень кортизолу у крові. Тест є безпечним і дуже точним для виключення надлишку вироблення кортизолу. Не робіть тест, якщо за 1-2 тижні до цього ви приймали глюкокортикоїдні гормони (дексаметазон, преднізолон, метилперднізолон, метипред, гідрокортизон).
 • Рівень калію крові.
 • Якщо Ви не приймаєте гіпотензивні препарати, то можна виконати визначення альдостерон-ренінового співвідношення. Якщо ви приймаєте спіронолактон (верошпірон) або еплеренон (інспра, еплерес, еплетор, реніаль, декріз), то ці препарати треба відмінити принаймні на 6 тижнів до визначення альдостерон-ренінового співвідношення, для більшості інших препаратів період відміни складає 2 тижні. Якщо у вас високі рівні артеріального тиску, то лікар запропонує вам тимчасово замінити вам ваші звичні препарати на препарати, що не будуть впливати на альдостерон і ренін (наприклад, доксазозин і діакордин ретард).
 • Для оцінки рівня адреналіну і норадреніну у пацієнта найбільш надійним і простим у виконанні наразі є тест визначення рівня загальних метанефринів у добовій сечі. Для цього буде необхідно зібрати добову сечу (першу вранішню сечу  - в унітаз, далі збираємо у чисту ємність, додавши туди соляну кислоту (видають у лабораторіях), вранішню сечу наступного ранку теж додаємо в банку), заміряти кількість і відлити 150-200 мл в іншу суху чисту ємність і відвезти до лабораторії, вказавши загальну кількість сечі за добу.
 • За необхідності лікар призначить вам додаткові тести: рівень вільного кортизолу у добовій сечі, кортизол слини, адренокортикотропний гормон (АКТГ), метанефрини у плазмі крові, адреналін і норадреналін у плазмі і сечі. 

Важливо! Частіше за все на результати аналізів можуть впливати ліки, які ви приймаєте. Тому, будь ласка, підготуйте для лікаря перелік препаратів, що ви приймаєте, адже це може вплинути на результати обстеження і можливі призначення! Так, наприклад, гормональна мазь знизить суттєво рівень кортизолу і адренокортикотропного гормону.